Eskişehir Avukatları

Eskişehir Avukat

Eskişehir kelimesinin kökeni Yunanca/Rumca'dan gelmektedir. Eskişehir'in bilinen en eski ismi Dorlion'dur. Bilinen tarihe göre ilk etapta Türklerin hakimiyeti altında olan Eskişehir , Bizans tarafından işgal edilmiş Dorlion ismi konulmuş, bir süre Bizans hakimiyetinde kalsa da Osmanlı Devleti Padişahı Kılıçarslan tarafından geri alınmıştır. Bu sebeple de Bizim Eski Şehrimiz ifadesinden günümüze kadar Eskişehir olarak gelmiştir. Eskişehir ili , büyükşehir statüsünde olup bir sanayi, ticaret şehridir. Bünyesinde Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi ve yeni açılan Eskişehir Teknik Üniversitesi'ni barındırmaktadır. Bu sebeple de nufüsuna oranla yüksek öğrenci kapasitesi olduğu için öğrenci kenti olarak anılmaktadır. Eskişehir ili Türkiye'ye hem şehircilik hem de insani açıdan örnek gösterilecek bir şehirdir.

Eskişehir Avukatları ise Eskişehir Barosu’na bağlı olarak avukatlık mesleğini icra edebilmektedir. Her ne kadar avukatların şube açması yasak olsa da; Türkiye’nin her ilinden iş alabilmektedir. Eskişehir Avukat Musa Çetintaş; Bilecik Avukat, Bozüyük AvukatKütahya AvukatAfyon Avukat gibi çevre şehirlerde de avukatlık mesleğini icra etmektedir. Ancak sadece Avukatlık Kanunu’na uygun olarak Eskişehir’de avukatlık bürosu bulunmaktadır.

Avukat kelimesinin Fransızca veya İtalyanca’dan geçtiği bilinmektedir. Kelimenin asıl kökeni ise Latincedir.

Avukat’ın kelime anlamı ise hak ve yasa işlerinde dileyenlere yol göstermeyi, mahkemelerde, kamu kurum ve kuruluşlarında başkalarının hakkını aramayı, korumayı, savunmayı meslek edinen ve bunun için yasanın gerektirdiği şartları taşıyan kimse.

Avukat olabilmek için öncelikle; Türkiye Cumhuriyeti üniversiteleri ya da YÖK’ün denklik vermiş olduğu yurt dışı üniversitelerinin Hukuk Fakültesi bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Ardından avukatlık mesleğini yapmak istediğin baroya kaydını yapıp 1 yıllık staj dönemi sonunda gerekli şartları sağlama koşuluyla avukatlık mesleği icra edilebilir.

Yargının üç ana unsuru bulunmaktadır. Avukatlık ise yargı erkinin kurucu unsurlarından olan ‘ savunmayı’ temsil etmektedir.

Avukatın en önemli amacı; her türlü hukuki problemi ve sıkıntıyı hak,adalet ve hakkaniyet kavramlarına uygun olarak çözümleyerek hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını sağlamaktır.

Çetintaş Avukatlık Bürosu; Eskişehir Boşanma Avukatı, Eskişehir Ceza Avukatı, Eskişehir İcra Avukatı , Eskişehir Avukat gibi bir çok alanda hizmet sunarken avukatlığın tarihsel gelişimine katkı sağlayıp adaletin tecelli etmesi için üstün gayret göstermektedirler.

Eskişehir'de Avukat Ücretleri, Boşanma Davası Ücretleri Ne Kadardır ?

Eskişehir'de avukatlık ücretleri  Türkiye Barolar Birliği'nin uygulamış olduğu Avukatlık Asgari Ücret tarifesine yakındır. Örneğin; 2020 Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre Eskişehir Boşanma Avukatı ya da Eskişehir Ceza Avukatı hizmeti almak isterseniz 3.400,00 TL gibi bir fiyat belirlenmiştir. Ancak her avukatın kendine uygun bir tarifesi bulunmaktadır. Bu sebeple bizzat görüşerek davaya ve hizmete uygun bir avukatlık ücret teklifi alabilirsiniz.